Csupán egy fogzománcból kinyert fehérje alapján azonosították az ember távoli rokonát
A kutatóknak sikerült az a hihetetlen bravúr, hogy a Föld bolygón élt legkorábbi emberfélék genetikai kapcsolatát meghatározzák, alig több mint néhány fehérje felhasználásával, amelyeket 2 millió éves megkövesedett fogakból nyertek ki.
Az új tanulmány mögött álló, főként a dániai Koppenhágai Egyetem és a dél-afrikai Fokvárosi Egyetem munkatársaiból álló csoport szerint az elemzés létfontosságú lesz az ember távoli családfájának nyomon követésében, tette közzé a ScienceAlert.
“A kihalt afrikai hominin taxonok közötti evolúciós kapcsolatok erősen vitatottak és nagyrészt megoldatlanok, részben a molekuláris adatok hiánya miatt” – írják a kutatók.
“Még a taxonokon belül sem mindig egyértelmű, pusztán a morfológia alapján, hogy a variációs tartományok a szexuális dimorfizmusnak vagy a potenciálisan le nem írt taxonómiai sokféleségnek köszönhetőek-e”.”
A kutatás segít a paleoantropológusoknak feltérképezni, hogy a fosszíliákban fellelhető különbségek közül melyek a férfiak és nők közötti természetes eltérések (szexuális dimorfizmus), és melyek jelentenek teljesen különálló hominidafajokat.
Amikor több ezer, akár több millió éves időtávlatokról van szó, e kérdések megválaszolása egyáltalán nem egyszerű. A DNS-molekula törékeny, hajlamos a gyors szétesésre. A 430.000 éves hominin maradványokból származó DNS-t ugyan sikerült megfejteni, de maga a folyamat korántsem volt eredménytelen.
A sima fehérjék valamivel robosztusabbak lehetnek, és aminosav-szekvenciáikat vissza lehet fordítani az őket létrehozó lehetséges genetikai kódra. Bár messze nem pontos, de ésszerű helyettesítő eszközként szolgálhat egy genetikai kapcsolat becslésére ott, ahol maguk a gének nem olvashatók le.
Ebben az esetben az adatokat a Swartkrans-barlangból – egy, a régészet számára fontos lelőhelyről, amely Johannesburgtól mintegy 40 kilométerre északnyugatra található – előkerült fogak zománcát vizsgálták. Úgy gondolták, hogy egy ősi rokonunkhoz, a Paranthropus robustushoz tartozhatnak.
Eredményeiket más fosszíliák és a mai hominidák – az orángutánoktól az emberekig – DNS-adataival összevetve a kutatóknak sikerült kimutatniuk, hogy a P. robustus egy “outgroup” (azaz távoli rokon) csoportját képviselte annak az evolúciós vonalnak, amelybe a Homo sapiens, a neandervölgyiek és a gyeniszovaiak is tartoznak.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották